XXI Szczep "Słowiki"
Archiwum krakowskiego szczepu szkół muzycznych


Symbolika, barwy, tradycje


KAPITUŁA SZCZEPU

Ustanowiona została pod nazwą "Wysoka Kapituła Szczepu Słowiki" w dn. 16 czerwca 1970 r na II manewrach szczepu w Baczynie. Celem Kapituły było: "prowadzenie wszelkich tajemnych spraw i obrzędów Szczepu Słowiki oraz strzeżenie Wielkiej Pieczęci Kapitularnej i Całkowitej tajemnicy Obrad kapituły oraz dopuszczanie kandydatów do próby Trzech Piór"

Kapitułą kierowała Tajna Rada Rytualna (TRR) w składzie:
Wielki Mistrz Kapituły - pwd Jan Bartosz
Tajni radcy - org Andrzej Pankowicz, pwd Krzysztof Krzyżanowski HR,
Istnieje Rytualna Kronika TRR wraz ze spisami członków i radców.

HEJNAŁ SZCZEPU

16 czerwca 1970 jako hejnał szczepu przyjęto sygnał z Aidy, grany na 2 trąbki. Zastrzeżono jego wyłączne używanie podczas specjalnych imprez szczepu. W trakcie jego wykonywania obowiązywała postawa "baczność"


PLAKIETKA SZCZEPU

W dn. 15 marca 1971 r wprowadzono rozkazem Komendanta Szczepu l.4/70/71 następujące kryteria i tryb nadawania plakietek:
1/ plakietka w kolorze zielonym - prawo do ich noszenia uzyskiwało się automatycznie po przyjęciu na okres stały w macierzystej drużynie
2/ plakietka w kolorze niebieskim - wyłącznie członkowie XXI KI "Buki" im A.O.Małkowskich
3/ plakietka w kolorze czerwonym - nadawane uchwałą Kapituły potwierdzone rozkazem Komendanta szczepu dla najbardziej zasłużonych harcerzy i instruktorów (Honorowy Członek Szczepu. - HCS)

PIEŚNI DRUŻYN

W dn 19 września 1971 r jako pieśni drużyn wprowadzono na wniosek Rad Drużyn:
20 KDH - "Zbierajcie się druhowie"
44 KDH - "Hymn Szarych Szeregów"
46 KDH - "Marsz Żuawów"

BARWY SZCZEPU

(wyjątek z reg.org. szczepu z dn. 3 maja 1983 r)

Do tradycyjnych barw szczepu Słowiki zaliczamy:

Chustę harc. W kształcie trójkąta materiału w kolorze nieb. granat. (niebieski po lewej), obszytą na krawędziach białą tasiemką (siutarzem), z wyszytym w kącie prostym żółtym kluczem wiolinowym o wys. 5 cm. Do chust nosi się suwaki jednolite w całej drużynie.

Patki koloru niebieskiego o szerokości 3cm z nadrukowanym w kol. Czarnym (później białym) odpowiednim numerem drużyny o wys.1,5 cm. Prawo do noszenia patek zdobywa się w drużynach wg wewnętrznych regulaminów. Wręczenie patki jest równoznaczne z przyjęciem na okres stały do drużyny.

Sztuce czarne grube do kolan z podwójnym niebieskim paskiem, białe wykładanki.

Plakietka szczepu w odpowiednim kolorze noszona jest na lewym rękawie bluzy mundurowej 3 cm poniżej wszycia rękawa. Plakietkę wręcza się automatycznie po przyjęciu harcerza na okres stały do drużyny w sposób obrzędowy na najbliższym uroczystym apelu lub zbiórce całego szczepu.

HONOROWA ODZNAKA SZCZEPU

Honorowa Odznaka Szczepu (HOS) przyznawana jest przez Kapitułę lub Radę szczepu wg spec. regulaminu :

1.Honorowa Odznaka szczepu jest odznaczeniem nadawanym przez Radę Szczepu na wniosek Kapituły Odznaki zgodnie z regulaminem.
2. Prawo zmiany regulaminu Odznaki posiada tylko Rada szczepu poszerzona o członków kapituły, większością zwykłą głosów.
3.Posiadacze Odznaki wchodzą w skład Kręgu Honorowych Członków Szczepu, z którego w drodze wyborów wyłoniona zostaje Kapituła Odznaki Szczepu (KOS) w składzie: Wielkiego Mistrza Odznaki, kanclerza i 3 członków. Z zasady przynajmniej 3 członków Kapituły musi być czynnymi instruktorami szczepu.
4. kapituła Odznaki szczepu rozpatruje kandydatury do uhonorowania Odznaką, wnioskuje do rady szczepu o ich przyznanie, czuwa nad tradycją i dobrym imieniem szczepu, wręcza odznaki podczas specjalnych uroczystości i prowadzi imienny rejestr posiadaczy Odznaki, utrzymuje łączność z wszystkimi Honorowymi Członkami Szczepu, w razie potrzeby udziela im lub organizuje pomoc.
5. W razie rażącego przypadku ma prawo wnioskować do rady Szczepu o odebranie HOS tym członkom, którzy swoją aktualną postawą i zachowaniem są jej niegodni.

HOS mogą otrzymać:
A/ Ci byli członkowie szczepu, którym Rada szczepu przyznała w latach ubiegłych Honorowe Członkostwo szczepu za ich wybitny wkład w tworzenie, pracę i rozwój drużyn, szczepu.
B/ te osoby spoza szczepu (harcerze i nie harcerze) które swą życzliwością i pomocą służyli szczepowi i jego drużynom
C/ Aktualni członkowie szczepu (instruktorzy i harcerze) którzy spełnili poniższe formalne warunki i odznaczyli się w pracy na rzecz szczepu:
- posiadają 4 letni staż w szczepie Słowiki
- posiadają Krzyż Harcerski
- uczestniczyli w co najmniej 2 obozach letnich stałych szczepu
- pełnili w szczepie jedną z wymienionych funkcji: zastępowy, przyboczny, drużynowy, szczepowy lub jego z-ca, komendant obozu, kwatermistrz, instruktor spec. Szczepu
- zdobyli przynajmniej 2 kolejne stopnie harcerskie
- swoją postawą harcerską zasługują na wyróżnienie

Szczep Słowiki - strona główna
© Wojciech Hyla, Krzysztof Krzyżanowski, Marcin Niewalda, Michał Sternicki 2002- 2024